Postęp technologiczny od lat przyczynia się do rozwoju różnych dziedzin życia, w tym także edukacji. Innowacyjne rozwiązania sprawiają, że nauczanie zyskuje nowy wymiar, staje się szerzej dostępne i bardziej atrakcyjne. Obecnie coraz większą popularność zdobywa tzw. e-learning. Czym jest ten typ nauczania i co może nam zaoferować?
E-learning to technika kształcenia wykorzystująca Internet, komputery oraz inne urządzenia elektroniczne, takie jak smartfony czy tablety. Umożliwia uczestniczenie w różnorodnych kursach, szkoleniach czy nawet ukończenie studiów bez przymusu opuszczania domu i wizyty w określonej placówce edukacyjnej. Może też być elementem uzupełniającym tradycyjne nauczanie – wówczas mamy do czynienia z tzw. blended learning, czyli kształceniem w trybie mieszanym.
Zalety e-learningu
Nauczanie zdalne ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala zredukować koszty – zwłaszcza jeśli dojazd na miejsce szkolenia, kursu czy studiów jest dla nas kłopotliwy. Ponadto sami decydujemy o tempie nauki oraz o tym, kiedy poświęcimy swój czas na przyswajanie wiedzy. E-learning może też być bardziej atrakcyjny w porównaniu z tradycyjnym kształceniem właśnie dzięki zastosowaniu multimediów i innych niewerbalnych form prezentacji.
Wady e-learningu
Oczywiście nauczanie w trybie zdalnym ma też swoje wady. Jest to m.in. brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem i innymi studentami czy uczestnikami kursu. Oczywiście przy e-learningu bardzo ważna jest motywacja – sami decydujemy o tym, kiedy się uczymy, a więc i czy uczymy się w ogóle. Kształcenie zdalne może więc okazać się nieodpowiednie dla osób, które mają problem z samodyscypliną.
Metody e-learningu
E-learning oferuje różnego rodzaju metody nauczania. Przede wszystkim są to materiały opublikowane w sieci – opracowania, badania, streszczenia. Jeśli są dostępne w formie bazy danych, wówczas ich przeszukiwanie jest niezwykle proste i szybkie. Inna metoda e-learningu to tzw. „online support”, która umożliwia kształcenie z wykorzystaniem for dyskusyjnych, czatów, biuletynów czy poczty e-mail. E-learning to także szkolenia asynchroniczne (kursant czy student sam decyduje, kiedy poświęci się nauce) oraz szkolenia synchroniczne (np. wideo-konferencje z nauczycielem o określonej porze).
E-learning jest dziś coraz częściej wybieraną formą nauki. Zyskuje także popularność wśród przedsiębiorców, którzy mogą w ten właśnie sposób przeprowadzać szkolenia wśród pracowników. Jest to alternatywa dla tradycyjnego nauczania, która z czasem na pewno stanie się wiodącym narzędziem w procesie edukacji.