system lms

Czym jest Learning Management System?

Learning Management System (LMS) możemy przetłumaczyć na język polski jako – System Zarządzania Nauką. Jest to platforma, najczęściej internetowa, która pozwala zarządzać projektem e-learningowym. Mowa tu głównie o publikacji treści (nie tworzeniu!), zarządzaniu dostępem oraz użytkownikami. LMS nie odpowiada za treść kursu, ta jest najczęściej tworzona za pomocą zewnętrznych narzędzi autorskich – chociaż pojawiają się coraz częściej na rynku rozwiązania kompleksowe i gorąco je polecam, bo pozwalają oszczędzić wiele nerwów podczas integracji oprogramowania różnych producentów.

Możliwości

Poza publikacją treści, systemy LMS oferują zazwyczaj dodatkowe funkcjonalności, pozwalające na integrację społeczności oraz komunikację pomiędzy użytkownikami kursu – ich wykorzystanie jest często pomijane przez twórców e-learningu, co tworzy błędne przekonanie w oczach odbiorców, że podczas nauki zdalnej jest się zdanym tylko na siebie. Finalnie w zależności od poziomu złożoności platformy, uzyskasz dostęp do uproszczonych raportów lub zaawansowanych analiz i statystyk – jest to serce każdego systemu LMS, które pozwala śledzić rezultaty naszego projektu.

LMS w e-learningu

Wykorzystanie

Pierwszym skojarzeniem, pojawiającym się w głowie w odniesieniu do użycia platform LMS to standardowy e-learning w szkolnej edukacji. Nie jest to jednak pełny obraz rynku, ponieważ komercyjne systemy LMS odnalazły swoich odbiorców przede wszystkim w biznesie – doprowadzając tu do ogromnej popularyzacji e-learningu. Na tym gruncie używane są na szeroką skalę w szkoleniach biznesowych, oraz przy kontroli kompetencji pracowników, uczelnie natomiast i szkoły lubują się w rozwiązaniach open source. W branżach powiązanych z rządem czy też finansami, pracownicy są zobowiązani do znajomości pewnych zagadnień (compliance training) – pracodawca posiada w takich przypadkach nakaz do regularnego sprawdzania wiedzy podwładnych oraz przeprowadzania odpowiednich szkoleń – w tym przypadku dobry system LMS, jest ogromnym ułatwieniem logistycznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod: *

Post Author: Redakcja