jak sie uczyc

Jak uczyć się szybko i skutecznie?

Matura, egzaminy na studiach i wszelkiego rodzaju kursy wymagają od nas przyswojenia dużej dawki wiedzy. Jeśli czasu jest dużo, spokojnie opanujemy cały materiał. Co jednak zrobić w sytuacji, kiedy czas nas goni, a przyswajanie informacji nie odbywa się tak szybko jakbyśmy chcieli? Jak zatem uczyć się szybko i skutecznie?

Mniej a częściej

Wszyscy dobrze wiemy, że zostawianie nauki na ostatnią chwilę nie służy niczemu dobremu. Coraz bardziej stresujemy się mijającym czasem i ilością materiału, który musimy opanować, przez co idzie nam jeszcze gorzej. Warto zatem podzielić sobie naukę na etapy i codziennie realizować jeden z nich. Może się bowiem okazać, że 15 minut dziennie, które poświęcimy na naukę przyniesie nam znacznie więcej korzyści niż siedzenie nad notatkami ponad 3 godziny.

Znajdź miejsce do nauki

Ważne jest, aby miejsce, w którym się uczysz było ciche i spokojne. Dopilnuj, aby nikt i nic Cię nie rozpraszało – wyłącz radio, TV, komputer, zbędne aplikacje. Jeśli, w wyznaczonym czasie, skupisz się mocno na nauce, szybciej będziesz mógł wrócić do przyjemniejszych zadań. Jeśli nie rozprasza Cię muzyka, możesz w tym czasie słuchać takiej, która Cię motywuje i ułatwia zapamiętywanie informacji. Pamiętaj jednak, że najważniejsze jest skupienie się na nauce!

Postaw na kolory

Wszystko co kolorowe przyciąga uwagę, wydaje się ciekawsze i szybciej to zapamiętujemy. Zatem: zakreślaj, podkreślaj, przyklejaj kolorowe karteczki i rysuj obrazki. Rób wszystko, aby Twój mózg zapamiętał ważne informacje. Stwórz swoją mapę myśli, dzięki której, podczas egzaminu, skojarzysz dany kolor z zagadnieniem  i szybciej przypomnisz sobie potrzebne wiadomości.

Nagradzaj się

Wyznacz sobie nagrodę, którą otrzymasz po przerobieniu danej partii materiału. Mogą to być małe przyjemności takie jak: obejrzenie odcinka ulubionego serialu, posłuchanie ulubionej płyty, spacer z przyjacielem czy zjedzenie ulubionej przekąski. System nagradzania zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Pamiętaj jednak, aby był on dla Ciebie zachętą i działał mobilizująco, a nie zniechęcał.

Istnieje wiele form skutecznej i szybkiej nauki. Każdy z nas jest inny i każdy potrzebuje innych bodźców, dlatego warto sprawdzić, które metody działają na nas najlepiej i wybrać te najskuteczniejsze. Zastanów się jakim typem człowieka jesteś – wolisz siedzieć, chodzić, słuchać, może patrzeć – i dobierz technikę do rodzaju swojej osobowości. Wtedy bardzo szybko opanujesz cały materiał, a nauka nie sprawi Ci problemu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod: *

Post Author: Redakcja