Klocki wspomagają rozwój dziecka

Matematyka a klocki, czyli jak rozwijać w dziecku umysł matematyka

Psychologowie rozwojowi i pedagodzy od kilku ostatnich dekad doszukiwali się u dzieci wyłącznie pożytków płynących z nauki czytania, odsuwając matematykę na drugi plan. Dziś jednak role się odwróciły i to właśnie umiejętności matematyczne stawiane są na piedestale. Co więcej niektórzy badacze zwracają uwagę na fakt, iż to właśnie matematyka jest naturalnym źródłem zainteresowań maluchów.

2 + 2 czy kółka i kwadraty?

W zainteresowaniu małych dzieci matematyką nie chodzi bynajmniej o naukę liczenia a raczej na skupieniu się na jej innych aspektach. Oprócz samych cyfr matematyka składa się również z symboli i rozumienia stałości liczby. I tu właśnie zaczyna się matematyczna zabawa. Dziecko uczy się, że cyfra 2 oznacza dwa klocki i zawsze to będą dwa klocki. Matematyka to również rozumienie zależności geometrycznych, czyli kształtów, figur, wzorów oraz zależności przestrzennych – nad, pod, na, za. To także różnicowanie pomiarów tego, że coś jest wysokie lub niskie, małe lub duże.

Spontanicznie, ale efektywnie

Najnowsze badania dotyczące wpływu umiejętności matematycznych na rozwój dzieci pokazują, że nauka ta ma charakter bardzo spontaniczny, ale też jednocześnie efektywny. Podczas zabawy z klockami dziecko uczy się matematyki w sposób incydentalny zaś w przypadku zdobywania umiejętności czytania, metodą bardziej opartą na stopniowaniu i regularności. Klocki są doskonałym pomysłem na to, aby rozpocząć spotkanie z matematyką nie od ciągu liczb, ale od wesołej zabawy.

Grunt to odpowiednia zabawka

Połączenie wspólnej zabawy z nauką wymaga od rodziców nie tylko zaangażowania, ale też wyboru odpowiednich zabawek. Zdolności matematyczne można rozwijać już przy zwykłych klockach, budując z nich np. dwie wieże i zadając dziecku pytanie: Która wieża jest wyższa?”. Taka zabawa uczy dokonywania pomiarów. Można też zbudować pociąg i poprosić malucha, aby zbudował drugi z większą ilością wagonów. Wówczas rozwijamy u dziecka umiejętność porównywania wielkości. Na rynku dostępne są również specjalne klockowe bloki edukacyjne dla najmłodszych z klockami oznaczonymi cyframi, buźkami itp. Można też wybrać kolorowe klocki z kolorowym pojazdem – zbieraczem klocków. Taka zabawka nie tylko ćwiczy zdolności matematyczne, spostrzegawczość i wyobraźnię przestrzenną malucha, ale także trenuje precyzję jego ruchów.

Zabawy z klockami to dobry początek na przygodę z matematyką. Z pewnością wdrożenie dziecka w matematyczny świat już na etapie zabawy, zaowocuje dobrymi wynikami w późniejszej nauce szkolnej. Dlatego też warto bawić się z dzieckiem, budować, liczyć, mierzyć i porównywać!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod: *

Post Author: Redakcja