Gdy maturę mamy już za sobą, pora rzucić się w wir studenckiego życia. Absolwenci w większości przypadków wybierają bezpłatne studia dzienne, zwane stacjonarnymi, zapominając jednak, że studiowanie związane jest także z innymi wydatkami. O jakich kosztach powinien pamiętać student pierwszego roku uczelni wyżej?
Pójście na studia to dla sporej liczby młodych ludzi prawdziwa szkoła przetrwania. Po raz pierwszy trzeba sobie radzić samemu – zarówno na uczelni, jak i w nowym, tymczasowym domu, jeśli zdecydowaliśmy się na naukę poza miastem rodzinnym. Zanim jednak zagłębimy się w studenckie życie, warto dowiedzieć się, jakie poniesiemy koszty. O czym należy pamiętać?
1) Zakwaterowanie
Zakwaterowanie to podstawowy i najwyższy koszt, jaki poniesiemy, studiując poza rodzinnym miastem. W zależności od możliwości finansowych mamy do wyboru akademik, wynajem pokoju lub całego mieszkania. Akademik to najtańsze rozwiązanie, jednak dobrze zawczasu zorientować się, gdzie jest usytuowany – możliwe, że znajduje się daleko od uczelni i wówczas będziemy zmuszeni dodatkowo płacić za bilety komunikacji miejskiej. Może się okazać, że w takim przypadku korzystniejszym finansowo wyjściem będzie wynajem pokoju w mieszkaniu położonym w okolicach wybranej przez nas szkoły wyższej.
2) Jedzenie
Studenci znani są ze swojego oszczędnego trybu życia, zwłaszcza jeśli chodzi o jedzenie. Jednak zdrowy, pełnowartościowy posiłek to gwarancja sprawnego funkcjonowania naszego mózgu, a co za tym idzie łatwiejszego przyswajania nowej wiedzy. Większość studentów przywozi jedzenie z domu, gdzie jednak się udać, jeśli skończyła nam się wałówka?
Przede wszystkim do uczelnianej stołówki. Najczęściej zlokalizowane są w pobliżu uczelni i oferują zestawy obiadowe w niskich cenach. Można też udać się do baru mlecznego – podawane w nich domowe posiłki także cechują się przystępnymi cenami. Natomiast jeśli ktoś dobrze czuje się w kuchni, może samodzielnie przygotować obiad np. w oparciu o przepisy z Internetu opracowane specjalnie na studenckie kieszenie.
3) Komunikacja miejska
Aby dojechać do uczelni, studenci najczęściej wybierają miejską komunikację, na którą przysługuje im 50% zniżki. Mogą zdecydować się na zakup biletu semestralnego, miesięcznego lub np. na konkretną linię, jeśli przemieszczają się zawsze tą samą trasą i tym samym środkiem transportu. Osoby lubiące aktywność fizyczną mogą skorzystać z rowerów miejskich, które stają się coraz popularniejsze.
Życie studenta nie jest proste – jednak odpowiednie i racjonalne wydatkowanie może okazać się zbawienne dla studenckiego portfela.