marihuana

Recreational drug, czyli co jest miękkiego w marihuanie

Marihuana nazywana jest narkotykiem miękkim, czy jednak zasługuje na to miano? Może w takim podejściu do bądź co bądź kannabinoidu więcej jest polityki i ukrytych interesów niż publico bono.

Co na temat marihuany piszą autorytety? „Nature” cyklicznie prezentuje opinie tuzów z wybranych dziedzin. Posłuchajcie, co mają do powiedzenia na temat narkotyku, który od dłuższego czasu zabiera czas naszego sejmu.

Działanie marihuany

Często działanie marihuany rozpatruje się w kontekście interakcji z układem dopaminowym mózgu. Dopamina jest jednym z aktywniejszych chemikaliów zaangażowanych w wiele procesów. Wprowadzanie do ustroju THC jest jak pociąganie za losowo wybraną linkę, która jest powiązana z tysiącem innych, a te z kolejnymi.

Dotychczasowe badania, te ze stażem nawet dziesięcioletnim i starsze bywają niemiarodajne. Powód? Obecnie w skład marihuany wchodzi o wiele większa dawka THC, której stężenie jest sześć do siedmiu razy większe. W świetle tego faktu wszystkie dotychczasowe eksperymenty i badania powinny być powtórzone.

Typowy szablon wykresu produkcji dopaminy po podaniu THC wygląda jak trasa kolejki górskiej. Wysokie szczytowania i spadki na złamanie karku. W ciągu pierwszej godziny poziom rośnie w wyniku nadprodukcji. Po kolejnej godzinie następuje metabolizowanie związku i utylizacja w wyniku czego stężenie gwałtownie pikuje w dół. W ciągu następnej godzinie organizm rejestruje nagły spadek i wznawia wzmożoną produkcję, a właściwie nadprodukcje. Proces permanentnie osiąga ekstrema.

Incydentalne przyjmowanie THC może powodować krótkotrwałe i przejściowe sensacje jak hipotermia, katalepsja lub wzmożony apetyt. Przewlekłe stosowanie marihuany powoduje znacznie poważniejsze zmiany w organizmie włącznie ze zmianami osobowości. Słabnie motywacja i pamięć. Występują niedobory emocjonalne i gorsza reakcja na nagrody.

Dla schizofreników stosowanie marihuany może się skończyć nasileniem epizodów psychotycznych.

Marihuana stosowana regularnie powoduje spowolnienie pracy móżdżku. Ma to wpływ na motorykę. Sygnały zawiadujące pracą mięśni przepływają przez móżdżek, umiejscowiony na drodze sygnałów elektrycznych pomiędzy mózgiem i pniem nerwowym. Spowolniona praca móżdżku hamuje przepływ impulsów i docieranie ich na czas do mięśni.

Badania na szczurach wykazały zmiany metaboliczne w śródmózgowiu. U badanych egzemplarzy, którym przez trzy tygodnie podawano THC, zaobserwowano zmianę koordynacji ruchów mimowolnych. Śródmózgowie jest głębokim obszarem mózgu i oddziaływanie na niego można porównać do ingerencji w obszary około procesorowe podzespołów komputera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod: *

Post Author: Redakcja