Studia dzienne czy zaoczne?

Studia dzienne czy zaoczne – na co się zdecydować?

Gdy matura coraz bliżej lub gdy właśnie staliśmy się absolwentami, pora zastanowić się nad kolejnym etapem naszej edukacji. Nie warto decydować pochopnie, dlatego dobrze jest rozpatrzyć wszystkie za i przeciw danego rozwiązania. Jednym z pierwszych problemów, przed jakim staje przyszły student, jest wybór formy studiów wyższych. Jakie są zalety a jakie wady studiów dziennych i zaocznych?

Studia zaoczne

Istnieje przekonanie, że podczas studiów zaocznych niewiele można się nauczyć. Oczywiście prawdą jest, że na studiach niestacjonarnych zajęć jest mniej, jednak to tylko od studenta zależy, ile czasu poświęci na naukę – podobnie jak w przypadku studiów dziennych. Ilość materiału do opanowania jest taka sama w obu przypadkach, dlatego opinia, jakoby studenci studiów zaocznych byli gorzej wykształceni od studentów dziennych to mit.

Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że studia zaoczne są płatne. Koszt takich studiów może wynieść nawet kilka tysięcy złotych za semestr, wszystko zależy od kierunku studiów i uczelni, na które się zdecydujemy. Jednak dzięki temu, że studenci zaoczni są bardziej dyspozycyjni czasowo, nie ma dla nich większego problemu, aby znaleźć pracę nawet na pełen etat w ciągu tygodnia. To bardzo ważne, bowiem sprawia, że studenci zaoczni szybko trafiają na rynek pracy i już od samego początku zyskują cenne doświadczenie zawodowe. Dlatego coraz częściej słychać głosy wśród przedsiębiorców, że to właśnie studenci zaoczni są lepszymi pracownikami.

Studia dzienne

Zaletą większości studiów dziennych jest to, że są bezpłatne. Jednak nie można zapominać o innych kosztach, związanych np. z utrzymaniem się, wynajmem pokoju czy mieszkania, zakupem biletów komunikacji miejskiej. Oczywiście studenci studiów dziennych (podobnie jak studenci zaoczni) mogą ubiegać się o różnego rodzaju stypendia, w tym np. o stypendium socjalne.

Ze względu na to, że studenci dużo czasu spędzają na uczelni, biorąc udział w wykładach, ćwiczeniach czy laboratoriach, szybciej i łatwiej przyswajają wiedzę. Sprzyja to też rozwojowi życia towarzyskiego. Studenci dzienni mogą bez przeszkód uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach, seminariach czy wolontariatach. Dodatkowo zyskują czas, aby zastanowić się nad swoją przyszłością i ostatecznie obrać taki kierunek nauczania, jaki przyniesie im najwięcej satysfakcji.

Nie jest łatwo określić, który tryb studiowania – studia dzienne czy zaocznie – jest lepszy i korzystniejszy. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i możliwości. Dobrze jest rozważyć wady i zalety każdego rozwiązania, aby ostatecznie dokonać słusznego i najlepszego dla nas wyboru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przepisz kod: *

Post Author: Redakcja